AktualnościWszystkie

Uwaga, opryski lasów

Nadleśnictwo Syców informuje o planowanych zabiegach agrolotniczych ograniczania populacji szkodliwych owadów. Zabiegi z zastosowaniem środka ochrony roślin przeciwko owadom z gatunku chrząszcza majowego w postaci środka Mospilan 20 SP planowane są w maju tego roku.
W ostatnich latach Nadleśnictwo Syców odnotowuje wzrost liczebności populacji chrabąszcza majowego, a co za tym idzie nasilenie szkód wyrządzanych przez larwy tego gatunku – tzw. pędraki. Do największych zniszczeń dochodzi w obrębie leśnym Rychtal, tj. Leśnictwa Smardze, Sadogóra i Darnowiec oraz w obrębie Syców – Leśnictwo Dziadowa Kłoda. Kompleksy te od 2017 roku uznawane są za tzw. uporczywe pędraczyska – czytamy w piśmie Nadleśnictwa Syców.
W tej sytuacji, w myśl ustawy o lasach, Nadleśnictwo Syców jest zobowiązane do podjęcia odpowiednich działań. Leśnicy zamierzają wykonać zabiegi chemicznego ograniczania liczebności dorosłych owadów chrabąszcza majowego techniką lotniczą na łącznej powierzchni ok. 5600 ha. Dzięki tym działaniom skutecznie można pomóc naszym drzewom, gdyż środek ten rozrzedza populację i uniemożliwia złożenie przez samice chrząszcza jaj do gleby – podkreśla nadleśniczy Nadleśnictwa Syców Józef Szymański. Jak wyjaśnia nadleśniczy, środek ten działa na roślinie powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie, ale szkodliwie wpływa tylko na owady ssące i gryzące w sposób kontaktowy i żołądkowy.
W czasie zabiegów ratowniczych obowiązuje całkowity zakaz wstępu do objętych opryskami drzewostanów, natomiast po zabiegach nie przewiduje się okresu prewencji. Producent środka ochrony zastrzega jedynie 14-dniowy okres karencji przy zbiorze runa leśnego po zabiegu. O zakazie wstępu do lasu sygnalizować będą tablice ostrzegawcze umieszczone przy drogach dojazdowych. O dokładnej dacie zabiegów agrolotniczych leśnicy poinformują w terminie późniejszym.

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Sprawdź również
Close
Back to top button
Skip to content