Samorząd powiatowy otrzyma dofinansowanie z Rządowego Funduszu „Polski Ład”

Na modernizację infrastruktury drogowej powiatu ostrzeszowskiego na drogach powiatowych  nr 5333P Przygodziczki – Biskupice Zabaryczne, nr 5580P Ostrzeszów – Turze oraz  drogi nr 5576P  Ostrzeszów – Doruchów samorząd powiatowy otrzyma 15 856 000 złotych. Przedsięwzięcie będzie realizowane systemem „Zaprojektuj i wybuduj”; łączna długość dróg wyniesie 18,196 km; planowany czas realizacji: rok 2022 i 2023.

W związku z ogłoszeniem wyników naboru wniosków o dofinansowanie projektów inwestycyjnych w ramach programu Polski Ład, 25 października w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego odbyło się spotkanie z udziałem samorządowców powiatu ostrzeszowskiego oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marleny Maląg oraz parlamentarzystów: Katarzyny Sójki, Tomasza Ławniczaka oraz Jana Mosińskiego.

Minister Marlena Maląg podkreśliła w swoim wystąpieniu wielką rolę współpracy rządu i samorządu – bez tego elementu, zdaniem pani minister nie udałoby się zrealizować wielu ważnych przedsięwzięć. Poseł Tomasz Ławniczak zachęcał samorządowców do opracowania kolejnych projektów, ponieważ już w połowie grudnia zostanie rozstrzygnięty kolejny nabór wniosków o dofinansowanie zadań inwestycyjnych w ramach „Polskiego Ładu”. Posłanka Katarzyna Sójka zapowiedziała, że przewiduje się, że w przyszłych rozdaniach wiodącym tematem będzie służba zdrowia.

W sumie samorządy powiatu ostrzeszowskiego z Rządowego Funduszu „Polski Ład”: Program Inwestycji Strategicznych otrzymają ponad 52 miliony złotych:
– gmina Czajków – na modernizację nawierzchni odcinka drogi gminnej o długości 4,659 km w sołectwie Klon otrzyma 2 mln 771 tys. zł oraz, na poprawę efektywności energetycznej budynków oświatowych w gminie Czajków poprzez termomodernizację, wymianę źródeł ciepła i zastosowanie OZE – 6 mln 555 tys. zł;
– gmina Doruchów – na przebudowę dróg gminnych w miejscowościach: Doruchów, Zalesie, Morawin, Plugawice i Oświęcim  – 4 mln 743 tys. zł;
– miasto i gmina Grabów nad Prosną – na montaż instalacji fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej oraz instalację systemu optymalizacji temperatury w hali sportowej – 1 mln 940 tys. zł oraz na rewitalizację Rynku im. Władysława Jagiełły w Grabowie nad Prosną – 1 mln 800 tys. zł;
– gmina Kobyla Góra – na budowę drogi gminnej Ligota – Stara Wieś nr 843564P, nr 843542P – 4 mln 275 tys. zł;
– miasto i gmina Mikstat – na całościową przebudowę dróg gminnych: drogi nr G832535 w Komorowie i drogi o nr. ewid. dz. 894 w Kaliszkowicach Kaliskich – 3 mln 752 tys. zł oraz na modernizację stadionu miejskiego w Mikstacie – 900 tys. zł i na wymianę sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej wraz z odtworzeniem nawierzchni jezdni i chodników ulic: Południowej, Mickiewicza i Matejki w Mikstacie – 4 mln 854 tys. zł;
– miasto i gmina Ostrzeszów – na przebudowę ul. Wiejskiej w Ostrzeszowie wraz z infrastrukturą wodno-kanalizacyjną oraz remont wiaduktów na terenie miasta i gminy Ostrzeszów – 5 mln zł.