„Negocjowanie wyzwań ekologicznych – jak organizować współpracę z na rzecz zrównoważonego rozwoju” – to temat polsko-niemieckiego sympozjum, jakie odbywa się w niemieckim Trebnitz, z udziałem ostrzeszowskiego starosty Lecha Janickiego.
Starosta udał się do Trebnitz na zaproszenie organizatorów sympozjum – Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych (EUROREG) Uniwersytetu Warszawskiego oraz Kreisau-Initiative e.V.
Spotkanie ma stworzyć okazję do wspólnego – w gronie polsko-niemieckim, wśród praktyków i specjalistów – zastanowienia się i wypracowania metod reagowania na narastające konflikty społeczne, rodzące się wokół takich kwestii jak: rozwój infrastruktury energetycznej (kopalnie odkrywkowe, ale także fermy wiatrowe), powstawanie i rozszerzanie zasięgu form ochrony przyrody (Parki Narodowe, obszary Natura 2000), transformacja rolnictwa w stronę bardziej ekologicznego modelu produkcji.
Dzięki dofinansowaniu przez Brandenburskie Ministerstwo ds. Rolnictwa, Środowiska i Ochrony Klimatu (MLUK), Niemieckiej Fundacji na Rzecz Środowiska (Deutsche Bundesstiftung Umwelt, DBU) oraz Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży udział w sympozjum, a także zakwaterowanie i wyżywienie, są bezpłatne. Na program sympozjum składają się liczne prelekcje, prezentacje przykładów dobrych praktyk, dyskusje oraz warsztaty.
Na konferencji Lech Janicki spotkał się ze starostą miśnieńskim Arndtem Steinbachem – szefowie partnerskich powiatów omówili tegoroczny kalendarz współpracy.