WszystkieZapowiedzi wydarzeń

OSTRZESZÓW – MIASTO ZA DRUTAMI 1939 – 1945. NOTACJE FILMOWE

1 lipca o godzinie 10:00 w Muzeum Regionalnym w Ostrzeszowie odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące projektu „Ostrzeszów – miasto za drutami 1939 – 1945. Notacje filmowe.”, jaki realizuje Muzeum Regionalne w Ostrzeszowie i Ostrzeszowskie Centrum Kultury.

Projekt dokumentuje i popularyzuje w wymiarze ogólnopolskim i międzynarodowym, w postaci notacji filmowych, historię okupacji w Ostrzeszowie w latach 1939-45, gdy działał obóz filtracyjny, później stalag, w którym przebywali jeńcy polscy, alianccy, a potem Oflag XXIC dla oficerów norweskich. Ukazuje także rozmiar pomocy, jakiej udzielali jeńcom mieszkańcy miasta.
W ramach projektu zostaną utrwalone, poprzez zapis wideo, relacje mieszkańców, ostatnich świadków tej historii. Filmowe relacje zostaną uzupełnione przez unikatowe materiały ikonograficzne i artefakty oraz współczesne ujęcia miejsc, w których przebywali jeńcy polscy, a potem alianccy.
Zwiastun projektu naświetli historyczne tło wydarzeń, będzie opatrzony angielskimi napisami, zostanie umieszczony w Internecie, co poszerzy krąg odbiorców w innych krajach, (w tym w Norwegii), którzy dowiedzą się o tym, jak wyglądało w czasie okupacji życie w 5 tys. polskim mieście, włączonym już w 39 roku do Kraju Warty.
Prezentacja notacji filmowych w ramach działalności Muzeum Regionalnego wzbogaci też stałą ekspozycję tematyczną, którą rocznie odwiedza 7000 osób, w tym ok. 70 z Norwegii i uatrakcyjni organizowane w nim lekcje muzealne dla młodzieży.