Obchody 79 rocznicy wybuchu II wojny światowej

Kombatanci, młodzież szkolna, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji społeczno-politycznych oraz duchowieństwa, a także władze samorządowe powiatu ostrzeszowskiego oraz miasta i gminy Ostrzeszów zebrali się dzisiaj pod Pomnikiem Harcerskim, by wziąć udział w uroczystości upamiętniającej 79 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Okolicznościowe słowo wygłosił historyk I Liceum Ogólnokształcącego Janusz Kryś. Ważnym momentem uroczystości było zapalenia znicza przed ostrzeszowską lilijką przez biegaczy X Sztafety Ognia Pokoju, w której biegli uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Ostrzeszowie: Szymon Bodura, Aleksandra Duryń, Jan Lipiński, Martyna Lubojańska, Klaudia Roszykiewicz oraz kierownik biegu Włodzimierz Juszczak.
Co roku od 10 lat młodzież gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, a także studenci pod opieką kierownika biegu – trenera Dawida Sobieraja – przynosi nam ogień pokoju przekazywany im w Wieluniu przez inną sztafetę, która przybiega z nim z Polskiej Nowej Wsi – miejsca startu pierwszych samolotów Luftwaffe bombardujących Polskę 1 września 1939 roku. Sztafeta niosła ogień pokoju przez miejscowości, w których doszło do krwawych mordów mieszkańców – przez Wyszanów i Torzeniec, by zapalić znicz pod Pomnikiem Harcerzy – naszą ostrzeszowską Lilijką – w miejscu, w którym znajdują się urny z ziemią z miejsc walki i straceń harcerzy. (…)
   Przesłanie Sztafety ognia pokoju jest bardzo proste, a jednocześnie głębokie – pamiętamy i pracujemy na rzecz pokoju – oddajemy hołd obrońcom ojczyzny, którzy polegli w 1939 roku i w czasie sześciu lat II wojny światowej, a jednocześnie wyciągamy wnioski i robimy wszystko, by nigdy nie powtórzyły się potworności wojny. Nigdy więcej! – podkreślił w swoim wystąpieniu starosta ostrzeszowski Lech Janicki.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z dzisiejszych uroczystości.