Komunikat Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego

W związku z wejściem w życie 15 marca rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemiologicznego, Powiatowy Inspektor Sanitarny nie wydaje decyzji o kwarantannie i osoby przekraczające granice nie muszą zgłaszać się do Sanepidu – osoba przekraczająca granicę państwową, w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązana przekazać niezbędne informacje funkcjonariuszowi Straży Granicznej. Dlatego w ostatnich dniach mogły wystąpić nieścisłości w podawanych liczbach osób poddanych kwarantannie.
Jak informuje naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie komisarz Jarosław Hyłka, na dzisiaj funkcjonariusze odwiedzają codziennie 61 osób poddanych kwarantannie  w powiecie ostrzeszowskim, które zamieszkują pod czterdziestoma adresami (miasto i gmina Ostrzeszów: 32 osoby objęte kwarantanną pod 25 adresami; obszar działania komisariatu w Grabowie nad Prosną: 18 osób pod 7 adresami, w tym Mikstat – 13osób pod 3 adresami; gmina Kobyla Góra: 11 osób pod 8 adresmi).   W trosce o bezpieczeństwo własne i mieszkańców, policjanci codziennie podjeżdżają pod posesje, telefonują do mieszkańców poddanych kwarantannie i każdy z nich daje sygnał przez okno poświadczający, że znajduje się w miejscu zamieszkania.
Natomiast 188 osób według danych Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, jest objętych nadzorem epidemiologicznym.