AktualnościWszystkie

Komandor Maciej Janiak – w Galerii Zasłużonych Absolwentów I LO

Decyzją kapituły tytułu Wybitny Absolwent, w Galerii Zasłużonych I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrzeszowie zawisł portret kmdr. Macieja Janiaka. Uroczystość odsłonięcia portretu komandora odbyła się podczas święta szkoły – 8 listopada.

Swoją obecnością wydarzenie uświetniły żona Komandora Ewa Janiak i córka Joanna. W uroczystości wzięli także udział przyjaciele i współpracownicy komandora Janiaka: kontradmirał prof. dr hab. rektor Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni Tomasz Szubrycht oraz komandor prof. dr hab. Andrzej Makowski i komandor porucznik Marcin Gronka – dowódca Grupy Okrętów Rozpoznawczych z 3 Flotylli Okrętów im. Komandora Bolesława Romanowskiego – reprezentujący generała broni Marka Sokołowskiego – Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych RP oraz wiceadmirał Jarosław Ziemiański – inspektor Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Na uroczystość przybyła także radna sejmiku województwa wielkopolskiego Marzena Wodzińska oraz wielkopolski kurator oświaty Igor Bykowski.

Organ prowadzący szkołę reprezentowali: starosta Dariusz Świtoń, wicestarosta Lech Janicki, członkowie Zarządu Powiatu: Anna Mądra, Paweł Galbierczyk i Marek Nowiński, oraz przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Powiatu Eugeniusz Morta. Wśród gości nie zabrakło burmistrza Ostrzeszowa Patryka Jędrowiaka.

Poniżej fragmenty wystąpienia starosty Dariusza Świtonia:

(…) Galeria Zasłużonych w I Liceum Ogólnokształcącym ma być wskazówką jak postępować, jak uczyć się i pracować, jak iść przez życie godnie, czerpiąc z niego satysfakcję, jak służyć innym i ojczyźnie.
Komandor Maciej Janiak – osoba wielce zasłużona dla odbudowy i modernizacji Marynarki Wojennej RP, współtwórca Rady Budowy Okrętów, autor Strategicznej koncepcji bezpieczeństwa morskiego, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi na rzecz bezpieczeństwa morskiego państwa – czyż może być osoba bardziej inspirująca, motywująca i porywające młode serca i umysły? I bardziej zasługująca na miejsce w Galerii I LO.
Wspaniały człowiek, intelektualista najwyższej miary, głęboko zaangażowany w sprawy morskiego rodzaju sił zbrojnych,  a przy tym prawy i  szczery, po prostu przyzwoity – tak o komandorze Janiaku mówią jego koledzy i współpracownicy z Rady Odbudowy Okrętów.

Komandor Maciej Janiak był jednym z najznamienitszych ambasadorów ziemi  ostrzeszowskiej. Jego osoba może stanowić punkt odniesienia dla kolejnych roczników opuszczających mury I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrzeszowie – szkoły, którą Komandor ukończył 56 lat temu. Ufam, że zainspiruje ona młodzież do sięgania ku ambitnym celom.

Mimo, że życiowe motto komandora Janiaka brzmiało „Służyć Polsce morskiej”, nigdy nie zapomniał o Ostrzeszowie. Wręcz przeciwnie – czuł się ostrzeszowianinem i utrzymywał bliskie kontakty z rodzinnym miastem; był sympatykiem ostrzeszowskiego jachtklubu Orion, współpracował z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Ostrzeszowie. Przyjeżdżał do Ostrzeszowa, kiedy tylko mógł i zapraszał tu swoich przyjaciół. Jego prochy 12 października ubiegłego roku spoczęły w ukochanym Ostrzeszowie.

Komandor Janiak udowadnia, że prawdziwa miłość do Ojczyzny zaczyna się od miłości do swojego miasta, do ludzi, z którymi dzielimy nasze życie i wartości. Jego portret w Galerii Zasłużonych będzie przypominał kolejnym pokoleniom, że prawdziwy sukces to nie tylko indywidualne osiągnięcia, ale przede wszystkim wkład w dobro wspólne.

Niech pamięć o Komandorze Janiaku będzie dla nas wszystkich inspiracją, by z taką samą pasją i oddaniem dążyć do realizacji naszych celów, przy jednoczesnym zachowaniu szacunku dla korzeni i wspólnoty, z której wyrastamy.

Droga Młodzieży, patrząc na portrety Wybitnych Absolwentów – Waszych starszych kolegów i koleżanek, pomyślcie, że niezależnie od drogi, jaką wybierzemy, możemy służyć innym i pozostawić po sobie trwały ślad (…).

Maciej Janiak urodził się 6 lipca 1950 roku w Ostrzeszowie, zmarł 5 października 2023 r. w Gdyni. Był absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Ostrzeszowie, tutaj w 1968 roku zdał egzamin maturalny. Ukończył Wyższą Szkołę Marynarki Wojennej w Gdyni, był oficerem Polskiej Marynarki Wojennej, przez 18 lat służył na okrętach rozpoznawczych, odszedł ze służby w 1990 roku w stopniu komandora porucznika. Był współtwórcą Rady Budowy Okrętów, autorem Strategicznej koncepcji bezpieczeństwa morskiego, za zasługi na rzecz bezpieczeństwa morskiego państwa został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Back to top button
Skip to content