e-posiedzenie radnych Rady Powiatu

Program modernizacji dróg powiatowych, sytuacja epidemiczna w Domach Pomocy Społecznej oraz przygotowanie szkół ponadpodstawowych do nowego roku szkolnego – to najważniejsze tematy e-posiedzenia, na jakie zaprosił dzisiaj wszystkich członków rady ostrzeszowski starosta radnych Rady Powiatu.
Według założeń  Programu modernizacji dróg powiatowych, samorząd powiatowy wraz z poszczególnymi samorządami miejskimi i gminnymi będą realizować wspólnie remonty na drogach powiatowych, partycypując w kosztach po połowie. Jeśli wszystko pójdzie po myśli samorządowców, dzięki współpracy gmin i powiatu uda się jeszcze w tym roku wyremontować około 10 kilometrów dróg. Remonty będą polegały na ułożeniu około dziesięciocentymetrowej podwójnej nakładki oraz utwardzeniu poboczy.
                Informację o sytuacji w Domach Pomocy Społecznej złożyła dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Bożena Powązka. Najtrudniejsza sytuacja jest w DPS Kochłowy, gdzie na kwarantannie przebywa 65 mieszkańców wraz z 15-osobową załogą. 13 mieszkańców przebywa obecnie w szpitalu przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu, a 1 w szpitalu w Ostrzeszowie.
Na czwartek zaplanowane są badania wymazowe w placówce – od ich wyniku zależeć będzie decyzja służb sanitarnych w sprawie kwarantanny.
W dwu pozostałych domach – w Kobylej Górze i Marszałkach – obowiązuje maksymalnie zaostrzony reżim sanitarny. – Nikt, ani mieszkańcy, ani pracownicy, nie mają niepokojących objawów – podkreśliła dyrektor PCPR Bożena Powązka.
                Jak poinformował starosta Lech Janicki, ze względu na obostrzenia „covidowskie” w związku z zaliczeniem powiatu ostrzeszowskiego do tzw. strefy czerwonej, została odwołana planowana na sierpień wizyta delegacji partnerskiego powiatu miśnieńskiego, jak również rewizyta w Miśni. Kierujemy się zdrowym rozsądkiem i postanowiliśmy czasowo zawiesić nasze osobiste kontakty i wymianę między naszymi partnerskimi powiatami powiedział starosta.
                Członek Zarządu Powiatu, kierownik wydziału oświaty Adam Mickiewicz przedstawił radnym sytuację prowadzonych przez powiat szkół ponadpodstawowych – czy szkoły ruszą od 1 września, czy też uczniowie podejmą naukę zdalnie, jeszcze nie wiadomo. Wszystko zależy od tego, czy Ministerstwo Zdrowia utrzyma powiat ostrzeszowski w czerwonej strefie (o zaliczeniu do czerwonej strefy nie decyduje liczba osób zakażonych, tylko przyrost nowych zachorowań, który nie może przekraczać 12 zachorowań na 10 tysięcy mieszkańców). W każdym przypadku szkoły będą przygotowane – i do nauki zdalnej, i na przyjęcie uczniów – zapewnia Adam Mickiewicz, który z dyrektorami szkół pracuje nad sposobem funkcjonowania szkół w obu wariantach.