AktualnościWszystkie

Dzień Pamięci Deportowanych do Niemieckich Obozów Koncentracyjnych Mieszkańców Ziemi Ostrzeszowskiej

Dzień Pamięci Deportowanych do Niemieckich Obozów Koncentracyjnych Mieszkańców Ziemi Ostrzeszowskiej to wspólne przedsięwzięcie Ostrzeszowskiego Centrum Kultury, Muzeum Regionalnego im. Władysława Golusa w Ostrzeszowie, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrzeszowskiej, Klubu Poznańskiego TPZO, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Ostrzeszowie.

Główną ideą przyświecającą naszemu projektowi Dzień Pamięci Byłych Więźniów Obozu Koncentracyjnego Dachau jest ustalenie listy osób, pochodzących z Ostrzeszowa i okolicy, które 80 lat temu były aresztowane i wywiezione w dwóch transportach do KL Dachau. Myślą przewodnią tego projektu jest  personifikacja numerów  więziennych aresztowanych, przedstawienie biografii osób, które te numery otrzymały, a przede wszystkim wyciągnięcie ich z anonimowej masy i oddanie im ich indywidualności wyjaśnia prezes Poznańskiego Klubu TPZO Marek Makieła. Więcej na temat idei Dnia Pamięci – w liście Marka Makieły:

W ramach Dnia Pamięci, 7 września w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego odbędzie się spotkanie potomków, krewnych i powinowatych byłych więźniów politycznych niemieckich obozów koncentracyjnych w 80 rocznicę pierwszych deportacji. W programie spotkania znajdą się między innymi prelekcje pt. „Obozy jenieckie miejscem kaźni Polaków” dziennikarza Radia Poznań Piotra Świątkowskiego, „Obozy koncentracyjne Dachau i Mathausen-Gusen na rysunkach ostrzeszowskiego więźnia Stanisława Walczaka” kierownik Muzeum Regionalnego w Ostrzeszowie Mirosławy Rzepeckiej, „Sylwetki więźniów pierwszych grupowych transportów więźniów deportowanych do KL Dachau w kwietniu i maju 1940 roku” – prezesa poznańskiego TPZO Marka Makieły, „ Listy więźniów do rodzin” – Romana Dziergwy, a także film dokumentalny, w którym były więzień Jan Woryma opowiada o warunkach egzystencji obozowej.

Fot. Maria Golusińska – transport ostrzeszowian do obozu koncentracyjnego w Dachau.

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Back to top button
Skip to content