Dzień Pamięci Deportowanych do Niemieckich Obozów Koncentracyjnych Mieszkańców Ziemi Ostrzeszowskiej to wspólne przedsięwzięcie Ostrzeszowskiego Centrum Kultury, Muzeum Regionalnego im. Władysława Golusa w Ostrzeszowie, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrzeszowskiej, Klubu Poznańskiego TPZO, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Ostrzeszowie.
Główną ideą przyświecającą naszemu projektowi Dzień Pamięci Byłych Więźniów Obozu Koncentracyjnego Dachau jest ustalenie listy osób, pochodzących z Ostrzeszowa i okolicy, które 80 lat temu były aresztowane i wywiezione w dwóch transportach do KL Dachau. Myślą przewodnią tego projektu jest personifikacja numerów więziennych aresztowanych, przedstawienie biografii osób, które te numery otrzymały, a przede wszystkim wyciągnięcie ich z anonimowej masy i oddanie im ich indywidualności wyjaśnia prezes Poznańskiego Klubu TPZO Marek Makieła. Więcej na temat idei Dnia Pamięci – w liście Marka Makieły:
W ramach Dnia Pamięci, 7 września w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego odbędzie się spotkanie potomków, krewnych i powinowatych byłych więźniów politycznych niemieckich obozów koncentracyjnych w 80 rocznicę pierwszych deportacji. W programie spotkania znajdą się między innymi prelekcje pt. „Obozy jenieckie miejscem kaźni Polaków” dziennikarza Radia Poznań Piotra Świątkowskiego, „Obozy koncentracyjne Dachau i Mathausen-Gusen na rysunkach ostrzeszowskiego więźnia Stanisława Walczaka” kierownik Muzeum Regionalnego w Ostrzeszowie Mirosławy Rzepeckiej, „Sylwetki więźniów pierwszych grupowych transportów więźniów deportowanych do KL Dachau w kwietniu i maju 1940 roku” – prezesa poznańskiego TPZO Marka Makieły, „ Listy więźniów do rodzin” – Romana Dziergwy, a także film dokumentalny, w którym były więzień Jan Woryma opowiada o warunkach egzystencji obozowej.
Fot. Maria Golusińska – transport ostrzeszowian do obozu koncentracyjnego w Dachau.