AktualnościWszystkie

Darmowa diagnostyka laryngologiczna

Informujemy, że w dalszym ciągu istnieje możliwość skorzystania z darmowej diagnostyki laryngologicznej realizowanej przez Szpital Kliniczny im. H. Święcickiego i  Klinikę Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej UM w Poznaniu w ramach programu profilaktyki nowotworów głowy i szyi – „Daj sobie szansę”. Placówka zaprasza wszystkie osoby w wieku 40-65 lat na bezpłatne, specjalistyczne badania laryngologiczne – nr tel. Rejestracji: 503 414 178.
Jak podkreśla Katarzyna Kukawska – koordynator ds. Programów Profilaktycznych i Przesiewowych, nowotwory głowy i szyi w Polsce stanowią około 6% nowotworów i są przyczyną około 5% zgonów  z powodu choroby nowotworowej. Są one silnie związane z czynnikami środowiskowymi   i stylem życia, szczególnie z paleniem tytoniu, piciem alkoholu, promieniowaniem UV i szkodliwym warunkami pracy. Szczególną uwagę w ostatnich latach zwracają zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, który wbrew pozorom również związany jest z zachorowaniem na nowotwory głowy i szyi.
Nowotwory głowy i szyi to nowotwory zlokalizowane w obrębie jamy nosowej i ustnej, języka, gardła, krtani, ślinianek, zatok oraz ucha. Niestety, pojawiające się objawy nie są charakterystyczne, a pierwsze symptomy mogą przypominać zwykłe przeziębienie.
Do najbardziej charakterystycznych i najczęstszych objawów nowotworów głowy i szyi zaliczamy:
– narastający ból gardła,
– długotrwale utrzymująca się chrypka,
– otalgia, czyli ból ucha bez stanu zapalnego ucha środkowego,
– uczucie „zawadzania” podczas połykania,
– niegojące się owrzodzenia, czerwone lub białe naloty w jamie ustnej,
– pieczenie lub drętwienie języka,
– jednostronna niedrożność nosa lub krwawienie z nosa,
– guz na szyi.
Badania są finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego i wdrażane w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, dlatego dla pacjentów są bezpłatne. Badania realizowane są w Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego UM przez wykwalifikowany zespół specjalistów. Odbywają się one poza tradycyjną kolejnością, a maksymalny czas oczekiwania na wizytę to dwa tygodnie.

https://fb.watch/3zlrc8yS0z/ – film o badaniach na szpitalnym profilu Facebook!

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Sprawdź również
Close
Back to top button
Skip to content