Bieżąca sytuacja epidemiczna – zebrał się Powiatowy Sztab Zarządzania Kryzysowego

Dzisiaj  w południe odbyło się e-posiedzenie Powiatowego Sztabu Zarządzania Kryzysowego z udziałem wójtów i burmistrzów powiatu ostrzeszowskiego oraz szefostwa służb, inspekcji i straży oraz Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia.
– w tej chwili w powiecie ostrzeszowskim jest 483 aktywnych przypadków COVID-19. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna od marca odnotowała 660 przypadków zarażenia, 173 ozdrowieńców i 7 zgonów. 31 osób jest hospitalizowanych, 36 przebywa w izolatorium Ikar w Poznaniu.
– Trwają bezpłatne badania na obecność Cowid-19 w Mikstacie; do godziny 12:30 w mobilnym punkcie pobrań usytuowanym na mikstackim stadionie przebadanych zostało 270 osób.
Badania przebiegają spokojnie i bez zakłóceń.
W poniedziałek badania wymazowe zostaną przeprowadzone w Domach Pomocy Społecznej oraz w Domu Dziecka, a we wtorek 11 sierpnia ponownie w Mikstacie (będą z nich mogli skorzystać mieszkańcy całego powiatu)
– Wobec osób nieprzestrzegających obowiązujących od 8 sierpnia zaostrzonych przepisów, np. nienoszących maseczek w przestrzeni publicznej, policja stosować będzie pouczenia, jednak od poniedziałku dyscyplina zostanie zaostrzona i osobom bez maseczek grozić będą mandaty.
– W ostrzeszowskim szpitalu nie odnotowuje się niepokojących sytuacji, jednak zauważa się wzrost osób zgłaszających się na Izbę Przyjęć. Pacjenci zanim zostaną skierowani na poszczególne oddziały  są izolowani i poddawani testom.
– Ostrzeszowska policja, w związku z ogromem obowiązków związanych między innymi z kontrolami osób przebywających na kwarantannie oraz w izolacji domowej, uzyskała wsparcie Komendy Wojewódzkiej Policji w postaci 26 funkcjonariuszy, którzy służą pomocą podczas akcji test and go w Mikstacie. Ponadto przez najbliższe 10 dni ostrzeszowskie siły policyjne wspierać będzie 12 funkcjonariuszy z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej.
– W poniedziałek odbędzie się widekonferencja z udziałem ostrzeszowskiego starosty i starostów powiatów ościennych. W związku z obecną sytuacją epidemiczną starostowie będą rozmawiać o propozycji prowadzenia konsultacji międzypowiatowych.

Sprawdź również