104 rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego na ziemi ostrzeszowskiej

To właśnie sprzed Zespołu Szkół nr 1 7 stycznia 1919 roku na bój o wolność narodu polskiego wyruszyły pierwsze zaprzysiężone na sztandar Sokoła Ostrzeszowskiego oddziały powstańcze pod dowództwem Stanisława Thiela. Dlatego właśnie tutaj – przy pamiątkowym głazie – co roku odbywają się powiatowe obchody ku czci powstańców.
Uroczysty apel z okazji 104 rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego na ziemi ostrzeszowskiej odbył się 10 stycznia. Pod pomnikiem powstańców wielkopolskich zgromadziła się społeczność szkoły, władze samorządowe powiatu oraz miasta i gminy Ostrzeszów oraz przedstawiciele organizacji społeczno-politycznych, zaprzyjaźnionych instytucji i szkół. Okolicznościowy montaż słowno-muzyczny młodzież przygotowała pod kierunkiem polonistów ZS nr1 Iwony Jabłońskiej i Pawła Sieczki. Uczniowie naszej szkoły przenieśli nas w świat wartości, które przyświecały uczestnikom powstania wielkopolskiego; niech nasza zaduma nad nimi nie będzie jedynie sentymentalnym spojrzeniem wstecz, ale próbą odczytania ich na nowo w kontekście współczesności – mówił w swoim wystąpieniu dyrektor Zespołu Szkół nr 1 Dariusz Grzesik.

Sprawdź również