Wideokonferencja w sprawie DPS Marszałki

Kwestia niedoborów kadrowych w Domu Pomocy Społecznej w Marszałkach była tematem wideokonferencji, jaką dziś przed południem zwołał starosta ostrzeszowski. Dyrekcja DPS, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, starosta i wicestarosta rozważali możliwości i sposoby pozyskania kadry dla wsparcia opieki nad mieszkańcami DPS. Sytuacja kadrowa w placówce jest bardzo trudna ze względu na dużą liczbę pracowników przebywających na kwarantannie oraz na zwolnieniach lekarskich i opiece nad dziećmi.
– Wojska Obrony Terytorialnej w tym przypadku nie są w stanie pomóc – nie mają kadry mogącej podjąć się opieki nad podopiecznymi DPS.
– Nie ma możliwości przesunięcia personelu z innych placówek – zarówno w DPS Kochłowy, jak i DPS Kobyla Góra, które mają napiętą sytuację kadrową, nie mają możliwości oddelegowania pracowników, bo same ledwie dopinają obsadę codziennych zmian. Pracowników nie oddelegują także Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowe Domy Samopomocy.
– Powiatowe władze samorządowe podjęły rozmowy z Polskim Komitetem Pomocy Społecznej, ze środowiskami zakonnymi (między innymi ze
środowiskami zakonnymi, między innymi ze Zgromadzeniem Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu i siostrami z Domu Pomocy Społecznej w Broniszewicach, a także ze studentami ostatniego roku medycyny.
– Władze powiatu wraz z dyrekcją Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz dyrekcją DPS Marszałki prowadzą działania na rzecz pozyskania pracowników dla DPS. Ponieważ sytuacja jest dramatyczna, pod uwagę brany jest każdy, nawet najdalej idący scenariusz, przewidujący ewakuację domowników. To jednak jest ostateczność. Wciąż jest nadzieja, że pracownicy DPS Marszałki z negatywnymi wynikami testów wrócą do pracy i uda się uniknąć tego rozwiązania.
– Zgodnie z ustaleniami z Państwowym Inspektoratem Sanitarnym, od nowego tygodnia pracownicy wracają do pracy zmianowej – w systemie 12-godzinnym.
– W piątek 17 lipca wśród pracowników DPS Marszałki zostaną przeprowadzone kolejne badania wymazowe.