Potencjalne zagrożenie ze strony kornika ostrozębnego – komunikat

Komunikat dla posiadaczy lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa położonych w gminie Mikstat

W związku z sygnałem z Nadleśnictwa Antonin o możliwości potencjalnego zagrożenia lasów położonych m.in. w gminie Mikstat gradacją kornika ostrozębnego (Ips acuminatus), Wydział Budownictwa i Środowiska Starostwa Powiatowego w Ostrzeszowie prosi posiadaczy lasów prywatnych o wzmożenie lustracji drzewostanów sosnowych pod kątem występowania tego chrząszcza.
Kornik występuje na sośnie, rzadziej modrzewiu, atakując górne partie drzew z cienką korą oraz grubsze gałęzie; może uszkadzać drzewostany wszystkich klas wieku. Zwalczanie polega na paleniu czubków zaatakowanych drzew w trakcie przeprowadzanych wyrębów i trzebieży (Luterek R, Szmidt A. Entomologia leśna z zarysem ekologii owadów, Poznań WAR im. A. Cieszkowskiego 1997).
Szczegółowych informacji w udziela leśniczy ds. lasów prywatnych Rafał Stodolski pod nr tel. 519 333 074 w godzinach od 7:30 do 15:30 .