Koronawirus – posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Dzisiaj o 13:00 odbyło się kolejne, zwołane przez Wojewodę Wielkopolskiego, posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Na zasadzie wideokonferencji uczestniczyli w nim przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego. Wójtowie i burmistrzowie powiatu ostrzeszowskiego oraz przedstawiciele służb, inspekcji i straży oraz Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia, na zaproszenie ostrzeszowskiego starosty, zebrali się w sali sesyjnej starostwa powiatowego, by również uczestniczyć w konferencji.
Posiedzenie zdominowała kwestia zasadności zamykania szkół oraz odwoływania imprez masowych.  Jak podkreślił wojewoda Łukasz Mikołajczyk, zamknięcie szkoły powinno być odpowiedzialną, przemyślaną decyzją, rozpatrywaną w sposób indywidualny. Zaleca się natomiast odwoływanie imprez masowych (zakaz dotyczy wszystkich imprez sportowych i artystycznych, na które przychodzi ponad 1000 osób, a w hali ponad 500 osób). Wojewoda Łukasz Mikołajczyk zaapelował o restrykcyjne przestrzeganie zakazu odwiedzin w szpitalach (zakaz ten obowiązuje we wszystkich wielkopolskich szpitalach).
Dyrektor  Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu, gen. bryg, dr n. med. Andrzej Trybusz przedstawił aktualną sytuację epidemiologiczną – do dzisiaj w Wielkopolsce pod kątem koronawirusa przebadano 70 osób; stwierdzono 1 przypadek zachorowania. Analizując sytuację w świecie należy spodziewać się, że zachorowań będzie więcej – przyznał dyrektor Trybusz, zaznaczając jednocześnie, żeby wprowadzając pewne działania ograniczające nie realizować „na zapas” czarnych scenariuszy. Nie ma podstaw do zamykania szkół i innych placówek oświatowych w skali masowej – podkreślił Trybusz, dodając, że propagowanie zasad higieny i spełnianie wymogów higieniczno- sanitarnych – to w tej chwili najważniejsze zadanie szkół. Niemniej, jak zaznaczył wojewoda, sytuacja jest bardzo dynamiczna i w każdej chwili może ulec zmianie.
W ramach działań prewencyjnych wojewoda apeluje do szkół o nie organizowanie wyjazdów dzieci i młodzieży za granicę i nie przyjmować na zasadzie wymiany uczniów szkół z zagranicy.