AktualnościWszystkie

Bądźmy odpowiedzialni! Nie palmy śmieci!

Uszkodzenia płuc, wątroby oraz choroby nowotworowe - to tylko nieliczne z zagrożeń wynikających ze spalania śmieci w domowych piecach!

DRODZY MIESZKAŃCY !

 BĄDŹMY ODPOWIEDZIALNI – ZWŁASZCZA GDY CHODZI O ZDROWIE I ŻYCIE!

DBAJMY O ŚRODOWISKO, NASZE ZDROWIE I ZDROWIE NASZYCH DZIECI!

NIE PALMY ŚMIECI !!!

Szanowni Państwo, w związku z rozpoczętym sezonem grzewczym apelujemy do Państwa, do wszystkich mieszkańców powiatu ostrzeszowskiego o zaprzestanie spalania w piecach CO i paleniskach domowych odpadów z tworzyw sztucznych (reklamówek, folii, butelek PET po napojach), odpadów lakierniczych, drewna nasączonego związkami chemicznymi i pokrytego farbami, lakierami, odpadów gumowych, zużytej odzieży, papieru bielonego związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych, zużytych opon itp.

W gospodarstwach domowych (poza opałem) można spalać tylko: papier, tekturę i drewno, opakowania z papieru, tektury i drewna, odpady kory i korka, trociny, wióry i ścinki, mechanicznie wydzielone odrzuty z przeróbki makulatury. Zrezygnujmy z  domowych sposobów pozbywania się śmieci, które bez odpowiedniej technologii są dla nas po prostu zagrożeniem. Spalanie śmieci w naszych domowych piecach nie jest oszczędne, tylko kosztowne – bo nie ekologiczne. Dym pochodzący ze spalanych odpadów i śmieci jest bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia i środowiska. Emitowane do atmosfery podczas spalania pyły odkładają się w glebie powodując zanieczyszczenia metalami ciężkimi, a tlenek węgla, tlenek azotu powodują podrażnienia, a nawet uszkodzenia płuc. Ponadto trujący dym zawiera jeszcze chlorowodór, dwutlenek siarki, cyjanowodór, a także rakotwórcze związki zwane dioksynami i furanami. Właśnie te związki mogą powodować szereg schorzeń takich jak: astma, nowotwory, choroby dróg oddechowych, bóle głowy, alergie, ogólne osłabienie, brak odporności organizmu, złe samopoczucie, mogą również powodować stałe uszkodzenie wątroby. Wszystkie niebezpieczne związki powstające w wyniku spalania śmieci gromadzą się w sąsiedztwie komina, z którego się wydostały, wdychane są przez okolicznych mieszkańców, wnikają do gleby i wód (a stamtąd np. do przydomowego ogródka), przenikają do wnętrza domów. Oprócz tego dochodzi do osadzania się w przewodach kominowych tzw. sadzy mokrej, którą bardzo trudno usunąć, a jej nadmiar może spowodować zapalenie się przewodu kominowego i przyczynić do pożaru domu.

Szanowni Mieszkańcy pamiętajmy: domowy piec nie jest przeznaczony do spalania odpadów i śmieci!

                                                                                                Zastępca kierownika
                                                                                                Wydziału Budownictwa i Środowiska
                                                                                                /-/ Sławomir Jędrzejewski

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Back to top button
Skip to content